CRM Danışmanlığı

Pazarda, gerçekten, ne olduğunu anlamak için, işi en uç noktada yani alış-veriş noktasında anlamak çok önemlidir.

Her bir müşteri temasının, görüşmesinin incelenmesi ve müşteri profilinin tespit edilmesi gerekir;

·  Kime satıyoruz?

·  Nerede bulunurlar?

·  Ne satın alıyorlar?

·  Hangi sıklıkla satın alıyorlar?

·  Hangi sıklıkla servise geliyorlar?

·  Hangi fiyat ve iskonto ile?

CRM platformu ile istediğiniz an işiniz hakkında özet bir fotoğrafa sahip olabilirsiniz, günlük raporlamalar ile bir bilgiyi çok çabuk tedarik edebilirsiniz, alış-veriş analizi bütün bu sorulara cevap verebilir.

Böylece; Satışları planlayarak, pazarlama faaliyetlerini daha etkili yaparak, hem bayiler, hem de bayi ağı perspektifinde daha verimli sonuçlar elde edilebilir. Bu suretle müşteri davranış biçimini belirlemeniz mümkün olur.

CRM, Satış, Servis, Parça Satış aktivitelerine uygulanarak, işin şekli hakkında çok daha berrak bir fikre sahip olunur, gelecek planları ve kararları bu bilgi ışığında oluşturulur.

Ototronik'in, ana hizmetlerinden birisi, CRM performansının raporlanması ve benchmark yapılmasıdır. Hızlı gelişen bir pazarda, bazı dönemlerde, pazarlama kampanyalarının başarısını takip etmek ve durumu iyi anlamak için satışların günlük, hatta saatlik bazda izlenmesi ve raporlanması gereklidir.

Bu raporlama sayesinde;

·  Pazardaki kısa dönem trendleri izlenir

·  Satış kampanyaları için hızlı müdahale etme imkanı doğar

·  Aktiviteler yakından izlenerek, günlük gelişime göre haftalık ve aylık tahminler yapılabilir

·  Tüm network bilgileri tek bir merkezde toplanarak, günlük operasyon kontrolü yapılabilir

Bayilerde toplanan data, hızla değerlendirilir ve müşteri profili ve davranış biçimleri ile ilgili trend ve analizler yapılabilir. Detay analizler, anahtar performans indikatörlerinin izlenmesi ile hem bayi, hem bayi gruplarının CRM platformunu etkin kullanması için destek hizmeti sağlanır.

  • Ototronik Resmi Web Sitesi 2014. Tüm hakları gizlidir.